Meg még egy, ma még csak alternatívaként létező, de egyre használhatóbb megoldáshalmaz:
A webkettőpontnulla előretörését nem csak a közösségi szájtok, a digg típusú oldalak, meg a blogszféra térnyerése jellemzi. A trend az - és erre kőkemény üzleti törekvések vannak – hogy az asztali alkalmazásokat rendre kiváltják webes alkalmazásokkal.
Egyszerűbben: minden olyan funkció, ami egy mezei felhasználó számára fontos lehet, elvégezhető egy egyszerű böngészőben. Micsoda?
Képszerkesztés, szövegszerkesztés, táblázatkezelés, prezentáció készítés, hangfelvétel, levelezés, kalendárium, számológép, útvonaltervezés, jegyzettömb, könyvjelzők, ésatöbbi, ésatöbbi, kéremszépen.
Miért jó ez nekünk ?
Nekünk, egyszerű felhasználóknak ez azért jó, mert bárhol, bármikor, operációs rendszertől függetlenül, tehát akár linuxon vagy OSX-en is hozzáférhetünk a dokumentumainkhoz, fájljainkhoz, illetve módosíthatjuk azokat vagy újakat hozhatunk létre. Ez már ugye egy hatalmas pozitívum - nem vagyunk helyhez, géptípushoz és telepített alkalmazásokhoz kötve. Elég egy szimpla böngésző. No meg Internet.
Én magam is használom ezeket a webes megoldásokat, úgyhogy most meg is mondom a frankót. Általánosságban, úgy expermentálisan. Ha kihagyok valamit, majd betoldom a folytatásokba.
A web office legnagyobb térnyerője a Google
Nem véletlenül. Ki van tömve rendesen a cég, így nem esett nehezére a legígéretesebb kezdeményzéseket élből megvásárolni. Így eshetett meg, hogy a Writely néven debütáló onlájn szövegszerkesztőt ma már a docs.google.com -on érhetitek el, Gmail-es regisztrációval. A Google Docs & Spreadsheets nagyon barátságos, és minden Word felhasználó előtt ismeretlen ismerős. Működnek a billentyűzet-kombinációk, képeket szúrhatunk be, formázhatjuk a szöveget kedvünkre. Természetesen különböző formátumokban lemezre is menthetjük a fáljokat, és azonnal ki is nyomtathatjuk őket. Alapvetően a neten tárolja dokumentumainkat, és az egyik legfigyelemreméltóbb funkciónak köszönhetően közreműködő partnereket is meghívhatunk az egyes projektek szerkesztéshez.
Google Spreadsheets. Excell klón. Onlájn táblázatkezelő, amit én offlájnsem nagyon használok, csak ha úgy hozza a kényszer, de kipróbáltam, jól működik. Ezek integrálásával elérte azt is a Google, hogy a Gmail-t használóknak nem kell letölteni .docs és .xls fájljaikat a levelezőből, hanem egy kattintással a böngészőben megynyitva olvashatják őket. Sőt. A .pps - Power Point prezentációkat is, úgy-ahogy.
Képszerkesztés
Mit tegyünk, ha mondjuk egy képet szeretnénk átméretezni, megeffektelni, átkonvertálni más fájltípusba, és nem áll rendelkezésünkre megfelelő asztali szoftver?
A Google-megoldás: Picasaweb. Ez olyan fából vaskarika, hogy furcsa is, hogy itt említem, mivel egyfolytában a Google asztali alkalmazását, a Picasát kínálája letöltésre, minden egyes oldalon. A picasaweb maga gyakorlatilag egy webes fotóalbum, mint a Flickr, csak kevésbé hendi. Kommentezhetünk, cimkézhetünk, kategorizálhatunk; Ja és a szerkesztés kimerül abban, hogy jobbra és balra is elforgathatjuk a képeket.
Viszont a Snipshot onlájn képeditor teszi a dolgát. Akár 10 MB -os fájlokat is kezelhetünk vele, képjavítás, alapfunkciók ügyesen működnek. A végeredményt azután lementhetjük számítógépünkre, vagy akár egyből felnyomhatjuk Flickr-es accountunkra. .gif, .jpg, .tif, .png sőt .pdf fájlokat is készíthetünk!!! Kedvencem: a végtelen Undo-Redo. Mindent visszacsinálhatunk.