Ez az ismertető a teljesség igénye nélkül szeretné bemutatni, hogy átlagos, otthoni számítógép-felhasználóként milyen programokat vehetünk igénybe az alapfeladatok ellátásához. Ingyen, legálisan.
Kezdjük a kályhánál.
Bekapcsoljuk a gépet. Átlagos felhasználóként Windows-unk van. Legális-e ön-e? Legyünk jóhiszeműek: számítógépünkkel együtt vásároltunk egy OEM Windows XP-t. Ingyen volt és legális.
Az Operások megköveznek, ha nem ejtek szót büszkeségükről, ami azért szerintem is klassz: Opera 9. Nagyon sok pluszplusz funkcióval bír, én a hangvezérléssel játszottam a legtovább, de a widgetek is bejöttek. Viszont a fájerfox jobban.
A letöltéshez viszont letöltéskezelő is jól jöhet. A Free Download Manager remek választás, nem bombáz minket semmiféle reklámmal, integrálja magát a böngészőkbe, gyors és takaros. Na, most akkor mit húzzunk le? („-A Internettet!”) („- Letöltöm még a jövő hetet is!!!”)
FTP. Aki ismeri ezt a három betűt, annak nem kell több magyarázat, a többiek ugorhatnak tovább. A legegyszerűbb ingyenes kliens szerintem a FileZilla. Gyors mint a villám, és hatékony. Ezzel is tölthetünk.
Irodai programcsomag
Mert az nem járt a géphez. Erre már létezik egy ideje reális alternatíva, úgy hívják, OpenOffice.org . Az oldalukon az áll, hogy ingyenes a programcsomag, és utána külön kiemelve még egyszer: „- Igen, M I N D E N K I N E K ingyenes, a cégeknek is, akárhány gépre, senkit de senkit nem érdekel.” Valahogy így. Ez már hozzáállás! Azért írták ki, mert állandóan kapták az email-eket ezzel kapcsolatban.
Email-t bátran és biztonságosan
Zenemuzsika
Az onlájn zenehallgatás a másik megoldás. Például ha webrádiót hallgatunk, hiszen van belőle több ezer is akár. A nemrég ismertetett Pandora is jó megoldás, bár túlteng rajta az angolszász anyag, de legalább naprakész. Ingyen kevesen adják a zenét. Viszont aki érdeklődő alkat, az a MySpace-en jelen levő rengeteg önjelölt és hivatásos zenész első kézből publikált dalaiból kedvére csemegézhet.
MySpace-esek: Gál Csaba Boogie, Muzsikás, Akkezdet Phiai, Zagar, Moodreporter, Yonderboi, The Puzzle, Bee Stings, Brains, Balkan Fanatik - és még jópár hasonlóképp magyar előadó.
Képalkotás, képszerkesztés
Sokaknak van digitális fényképezőjük. Miután a képek a számítógépre kerültek, teljesen jogosan merül föl az igény, miszerint Juliska szeméből a pirosat ki kéne venni. Ha valamiért nem elégszünk meg a feladatra egyébként abszolúte alkalmatlan Windows Paint-el, képszerkesztésre, rendszerezésre, sőt képek elküldésére a Google Picasa-ja remek választás. Az átlagos felhasználó minden fényképmókulással kapcsolatos elvárását kielégíti. Nagyon látványos és felhasználóbarát, engem leginkább az OSX effektjeire emlékeztet a vizuális megjelenése.
Ha alaposabban szeretnénk átalakítani képeinket, ajánlom a Gimp-et. Ez a platformfüggetlen alkalmazás Photoshop-hoz hasonlóan összetett, de persze a szokás nagy úr – aki megszokta az előbbit, annak idegenül hathat az ingyen verzió.
Videólejátszók
Filmet, vicces videókat mindenki néz. A Windows Media Player videós hegemóniáját igyekszik megtörni néhány nagyon hendi -kezes jószág - alkalmazás. Ezek közül aztán lehet kedvencet választani: RealOne, DeliPlayer, VLC Player, Mplayer, Media Player Classic. Sok formátumot támogatnak, de néhányuknak saját, speciális fájltípusuk is van. Így a QuickTime Video (.mov) például szinte megkerülhetetlen, sok lejátszó viszont külön pluginnel simán lejátssza. Ingyenes video-plugin csomagot innen tölthetünk. DVD-t a Media Player-el nézhetünk, bár általában a DVD-írókhoz ad a gyártó ingyenes DVD-lejátszó szoftvert.

Bár az idei karácsonyi piac egyértelmű favoritjai a hordozható mp3 lejátszók, azért a CD még mindig szabvány a legális zeneiparban. Legálisan beszerzett mp3 fájljainkat a legtöbb komolyabb mp3-lejátszóval audio CD-re írhatjuk. Így az említettek közül az iTunes, a WMP, a RealOne is alkalmas rá. Adat- és egyéb CD-k, írásához a CDR Tools javasolt. Magyarul beszél.
