Bizonyára mindenki találkozott már kuka mellett árválkodó, párjától elszakított, kiszuperált hangfalládával, mely vélhetően egy kocsmai verekedésben, vagy egy házibuli alkalmával lelte értelmetlen halálát. Fogadjuk most örökbe a hangtechnika és a bútoripar eme közös remekét, és készítsünk belőle hangulatos bortartót!
A hangcsillapító anyagot tépjük ki, és egy mozdulattal hajítsuk a kukába, amely mellett a ládát találtuk! Mielőtt nekilátnánk, józanul fel kell mérnünk a rendelkezésünkre álló teret: hány palack bort is tudunk kényelmesen elhelyezni az adott dobozban? Belül ugyanis akadályok várnak ránk: hosszan benyúló reflexcső, kábelrengeteg, stb…
Ezután készítsük el a láda „mennyezetének" alaprajzát, melyen kimérjük a felfüggesztésül szolgáló szemes csavarok pontos helyét! Ezekre lesznek ugyanis kötve a vezetékek, amelyek tartják majd a borokat. De haladjunk csak szépen sorban!
Ezután a fejreállított ládába behelyezzük a rajzot és átjelöljük a pontokat. Vékony fúrószállal kifúrjuk, és behajtjuk a helyükre a csavarokat.
A borosüveg méreteit meghaladó tárgyak segítségével hurkokat kötünk az összes színes vezeték végére, majd hogy stílusosak maradjunk, blankoljuk azokat, és csúszósarut helyezünk rájuk.
A hurkokat a boros üveg végeire húzzuk, a vezetékeket átfűzzük a szemes csavarokon, és addig liftezünk vele, amíg a palack a megfelelő magasságban el nem éri a kívánt pozíciót. Ezután kössük meg a vezetékeket fönn! Valamennyi üveg esetében így járjunk el, bátran
hagyatkozzunk a szemmértékünkre!
A láda hangulatvilágítását illetően törekedjünk az egyszerűségre! Én 20 égős, fehér fényű, nem villogó (!) karácsonyi fényfüzért vásároltam erre a célra az egyik nagyáruházban 149 Ft-ért. A telefonvezetékhez használatos 4.5x2.5-ös kábelrögzítők segítségével helyezzük fel az izzósort a belső élekhez, melyeket a láda elülső lapja rejt!
Az izzók áramellátása végett a doboz hátuljára lyukat kell fúrnunk. Egy tisztességes hálózati kábelt szokványos lengőkapcsolóval látunk el, így válik könnyen vezérelhetővé ládánk foton-emissziója.
Már csak egy bornyitót kell kívülről a reflexcsőbe helyeznünk, és máris kész egyedi bortartónk, mely anyagánál, méreteinél, és nem csekély tömegénél fogva valóságos bútordarabja lehet otthonunknak.
Hozzávalók: 10db szemes csavar (380 Ft), 10m szigetelt vezeték (150 Ft), 10db csúszósaru (120 Ft), 1db fényfüzér (149 Ft), 1 csomag kábelrögzítő (76 Ft), 1db hálózati dugó+kábel (80 Ft), 1db lengőkapcsoló (120 Ft), hangfalláda, borok, bornyitó, stb…
ALTEC MODEL NINE A bortartó alapját képező hangládát az 1970-es évek közepe táján gyártották az Egyesült Államokban. A nagy múltú ALTEC-LANSING cég egyik vezető modellje volt akkoriban. Ennek a hagfalnak a kései utódai egyébként a JBL ládák. A három betű ugyanis az alapító James B. Lansing nevéből származik. Az ALTEC ládák a legendás, hetvenes években kezdődött Hi-Fi - őrületnek a tanúkövei. Az e-bay-en már 89$-ért lehetett rá licitálni, de nagyon kevés jó állapotú modell lelhető fel belőle. Hi-Fi Museum link |
Szöveg, csinálás, minden: Putyi
Fotó, szerk: Gyepmester