Remélem, minél többen megnézik ezt az írást, mielőtt arra adnák a fejüket, hogy külföldről autót vesznek. A következőről van szó:
A mobile.de-n szoktam volt nézni a kocsikat, mert ugye minket irigyel Európa, de azért ott kint minden olcsóbb, mint itt, az autók is. Az átírási díjakat vagy kifizettem volna (mocsadék regadó, hogy ez ég rogyott volna rá mindazon tagország képviselőire, akik megszavazták, hogy az EU-ban legyen regadó a kocsikra), vagy bejelentkeztem volna egy német rokonhoz. Az utóbbiról kiderült, hogy a törvények miatt ezt gyakorlatilag lehetetlen megtenni (mert csak akkor lehet legális címed, ha legalább 183 napot ott kint vagy, viszont ebben ez esetben már oda kell adózni, és itthon minden jogod megszűnik, hoppá...), így maradt a kifizetem a regadót. Egy olcsó autó esetén megéri.
Nos, találtam is egy olcsó autót, és ettől kezdve gyakorlati tanácsokat szeretnék adni, hogy milyen gyanús jelek esetén ne vegyünk semmi esetre sem külföldi autót.
Alig használt, keveset futott, megkímélt, garázsban tartott,
törésmentes, (1986-ban) frissen fényezett, újrakrómozott dísztárcsás,
nyugdíjas női sofőr által hajtott villamos Volán Taxi eladó,
első tulajdonostól.
Elérhetőség: 555-555 budapesti telefonszámon
(Fotó, szerk: Gyepmester)
Tehát:
1. az eladónál egy név és egy cím állt, telefon nem, sem emailcím.
2. Amikor írtam neki, egy automata üzenetet kaptam vissza, angolul. Egy némettől. Ez azért nem tűnt fel, mert rossz németséggel írtam, és bizonyos dolgokat angolul fejeztem ki, hát gondoltam, jófejségből angolul válaszolt. (Elég szar angolsággal, de hát egy némettől...)
3. Utána előleget kértek egy cég számára, akik, mihelyst ott a pénz, elhozzák a kocsit házhoz. Előleget kérni SZIGORÚAN tilos, mint ahogyan kifizetni is. Hát én sem tettem meg :-)
A kocsinak egyébként megadták az általam kért paramétereit, itt még nem buktak volna le. A szállító cég honlapján (ami, gondolom, már régen megszűnt, de azért ide írom: ABT delivery) volt egy azonosító, ezzel lehetett volna követni, hol jár az áru. A honlap jól össze volt rakva, viszont semmilyen elérhetőség nem volt rajta, csak egy tel. szám. Na, itt már nagyon gyanús volt minden. Írtam egy magyar cégnek, akik külfölrdől hoznak be kocsikat, hogy mi a véleményük. Mire telefonon beszéltünk, és elmondták, hogy a kocsi a sok beazonosíthatatlan tényező (csak telszám, semmi komoly elérhetőség, előleg) miatt igen problémás. Na, ekkor eldöntöttem, hogy ez egy kamu autó, és írtam egy levelet a cégnek németül. Mire visszaírtak, hogy írjak angolul, mert nem értik.
Nos, ez volt a vége mindennek, utána kaptak tőlem egy levelet, melyben leírtam, hogy mi az, hogy angolul, egy német cégnek??? (nem voltam persze ennyire finom...) Valamint, hogy szóltam a Scotland Yardnak, ami igaz is volt, sajnos a bejelentésre azt a választ kaptam, hogy ez nem bűncselekmény. Visszaírtam, hogy valóban nem az, mivel még nem nyelték le az 1000 eurós előleget. Sajnos a bűnözők megfoghatatlanok voltak, mert amíg nem tettek semmit, addig nem lehetett elkapni őket, utána meg már mindegy. Vsz. ellopták valakinek a személyijét és az ő nevére kellett volna Western Unionnal küldeni a zsetont.
Szóval vigyázat! Olcsó autó, komolytalan elérhetőségek, előleg=azonnal ugrani tovább.
Mint kiderült, a Western Union magyar részlegénél ekkor már legalább 50 autóvásárló kereste a pénzét, úgyhogy az üzlet igen jól jövedelmezett a férgeknek, persze nem mindenki az én embereimhez ment. Sajnálatos, hogy nem volt elég elővigyázatos, de nem tudok bűnöző fejjel gondolkodni, és valahogyan minden stimmelt egy ideig. Az angol levél (hiszen én is angolul fogalmaztam néhány mondatot, ami túl bonyolult lett volna németül), a "szállító cég" honlapja a nyomkövető azonosítóval, és amikor már gyanakodtam, akkor küldtek egy levelet, hogy küldjem el egy tetszőleges nevű embernek a pénzt, aztán küldjem el a kedvezményezett adatait, és majd csak akkor kell nekik továbbadnom a zsetont, ha itt a kocsi. Ez persze baromság, mert ők, amint megkapják a kedvezményezett nevével az elküldésről szóló igazolást, már nyomtatják is otthon a megfelelő névre a személyit vagy akármilyen kártyát.
Mi a tanulság? Ha nagyon akarunk valamit, nagyon vigyázzunk, mert a reménytelen helyzetbe került vagy nagyon lelkes emberek könnyen besétálnak a csapdába...